23 Mayıs 2013 Perşembe

Deniz Kabuklarından Testi Süslemesi

''DENİZ KABUKLARI İLE TESTİ SÜSLEME SANATI''
Merhaba arkadaşlar.Yine yeni ve farklı bir çalışma yaptım.Bakalım bu çalışmayı beğenecekmisiniz.
Öncelikle malzemelerden bahsedeyim biraz.
İzmir kermeraltı çarşısından 5.00 tl ye aldığım çömlek testi.

 Şekerlik tarzında birşey aslında.


Yine Kemeraltı çarşısından aldığım paketi 5:00 tl olan sivri uçlu deniz kabukları.


Renkli ince kum.(Testinin alt tabanı için)


 Deniz kabuklarından  yaklaşık 50'şer adet olmak üzere kırmızı ve maviye boyadım.Boyama işlemini sprey akrilik boyalar var.Onlar ile yaptım ve sonra kurumaya aldım.Renk seçimini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.


Testinin boğaz kısmı hafif çukurumsu olduğu için deniz kabuklarını yapıştırırken sorun olacağını düşündüğüm için dolgu amaçlı slikon ile kapladım ve böylelikle o bölgede düzlüğü sağlamış oldum.Yalnız şunu unutmamak gerekiyor slikon üzerine ağaç tutkalı dediğimiz beyaz tutkalla deniz kabuklarını yapıştırma esnasında zorluk yaşanıyor o yüzden başka bir dolgu malzemesi kullanmanızı tavsiye ederim.

Ve artık tek tek küçük sivri uçlu deniz kabuklarını beyaz tutkal ile birbirine geçmeli düzen şeklinde yapıştırmaya başlıyoruz.


Testinin boğaz kısmını komple deniz kabuklarının birbirine geçmeli şeklinde yapıştırıyoruz.

Daha sonra renkli deniz kabuklarını testinin boğaz kısmının hemen altına aşağıdaki gibi yarım oval şeklinde ortasını küçük yuvarlak deniz kabuğu yapıştırılacak gibi boş bırakarak  yapıştırıyoruz.Yalnız bu işlem bir karşı tarafındada aynı olacak şekilde yarım oval yapıyoruz.Yani karşılıklı yarım oval mavi,karşılıklı yarım oval kırmızı.

Bir sıra renkli deniz kabuğu yapıştırmamız yeterli.Onun hemen altından sade renkli deniz kabukları ile beyaz tutkalla yapıştırarak çevreliyoruz.

Karşılıklı yaptığımız yerlere eşit şekilde sıra ile yapıyoruz.

Bu altalta yapıştırma işlemini testiyi kaplayacak şekilde sıra sayısını takip ederek eşit şekilde yapıyoruz.Mesala aşağıdaki kabukları yapıştırma işlemi her renkli yarım oval deniz kabuklarının altına 3 sıra gelecek şekilde.

Daha sonra renkli deniz kabukları ile yapıştırdığımız yerlerin ortasını boş bırakmıştık.Oraya aşağıda aldığım farklı tombiş deniz kabuklarından yapıştırıyorum.

Resimde gördüğünüz gibi yarım oval renkli kabukların ortasına tek  şekilde yapıştırılmış hali.Şimdi gelelim testinin tabanına.Tabanı kimi için önemli olmayabilir.Sonuçta altı gözükmüyor ama yinede farklı birşey yapmakta fayda var.Tabanda küçük delik vardı.Ben orayı küçük kağıt ile yapıştırıp kapattım.

Sonra komple beyaz tutkal sürdüm.

Ardından tutkalın üzerine ince renkli kumu döktüm.

Beyaz tutkal gözükmeyecek şekilde bolca renkli kumdan döküp üzerine bastırdım.O şekilde kurumaya aldım.

Kuruduktan sonra ters çevirip fazla kumu üzerinden boşalttım ve çıkıntı olan yapışmış sert kum tanelerini güzelce küçük bir metaryel ile pürüzledim.Düz bir taban haline getirmeye çalıştım.Böylelikle tutma,kaldırma,biryere koyma esnasında kum taneleri dökülmeyecek.

Şimdi gelelim testinin kapağına.

Kapaktada testiye verdiğimiz desen modelini uyguluyoruz.Çünkü kombine olmuş olur.

Yine sade renkli kabuklar ile süslemeye devam.Kapağın uç kısmına bir sıra sade deniz kabukları yapıştırıyoruz.

Sonra burda diğer renk kabukları yani maviyi farklı bir şekilde motif uygulayalım.Tabi burada sizler dilediğiniz motif ve desenleri kafanıza göre yapabilirsiniz.Sizin yaratıcılığınıza kalmış.Ama testi ile kombine olması dikkate alınmalı.

Kapağın yüzeyi bittikten sonra kırmızı yarım ovallarin ortasını boş bırakmıştık.Yine küçük tombiş farklı kabuklardan birer tane yapıştırıyoruz.Tutulacak kısmını ise yine aynı farklı tombiş kabuklardan uygun bir şekilde desen yapıyoruz.

Böylelikle testinin kapağınıda tamamlamış olduk.

Şimdi gelelim verniğe.Ben daha önceki çalışmalarımda da belirtmiştim.Yaptıklarımın doğal kalması benim daha çok hoşuma gidiyor.Fakat bu sefer ilk defa bir çalışmama vernik uygulayacağım.Aldığım vernik sprey şeklinde.Yine kemeraltından 5.00 tl ye aldım.

Testiyi spreyledikten sonra 15 dakika kurumaya bırakıp ardından tekrar 2. kat sprey vernik uyguluyorum.


Aynı vernik uygulamasını kapağada yapıyoruz.

Ve işte vernikledikten sonra testiyi tamamlamış olduk.
Sizce nasıl olmuş?
Yalnız deniz kabuklarını tek tek yapıştırmak zahmetli iş.Sabır ister benden söylemesi :)3 yorum:

  1. Ellerinize sağlık,çok güzel olmuş.Beni de heveslendirdiniz :)

    YanıtlaSil
  2. Teşekkür ederim Sinem hanım.

    YanıtlaSil
  3. Teşekkür ederim Sinem hanım.

    YanıtlaSil

Sizce Nasıl Olmuş?